Najwyższy czas aby przestać akceptować mit o „pilnowaniu własnych spraw”. Jeśli w otoczeniu obserwujesz zdarzenia przemocy to stajesz się świadkiem przestępstwa. Masz poczucie, że powinieneś coś zrobić, ale nie wiesz jak możesz pomóc?

Nie zastanawiaj się, czy masz prawo do ingerowania w czyjeś życie rodzinne. Być może jesteś jedyną osobą, która widzi problem i może pomóc osobie doświadczającej przemocy. Być może dzięki Tobie zostanie uratowane czyjeś życie lub zdrowie. Masz moralny i prawny obowiązek podjąć działania. Twoje milczenie to zgoda na przemoc.

Prawo nakłada na wszystkich społeczny obowiązek zawiadamiania organów ścigania o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu (art. 304 § 1 k.p.k.).

Jeżeli podejrzewasz, że w Twoim otoczeniu dochodzi do przemocy, nie musisz mieć co do tego pewności. Najważniejsze to powiadomić o tej sytuacji dzielnicowego odpowiedzialnego za Twój rejon lub instytucję zajmującą się pomocą osobom doświadczającym przemocy, a jej pracownicy podejmą działania i sprawdzą zasadność zawiadomienia.

Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajdują się takie placówki. Należą do nich:

  • Policja
  • Prokuratura
  • Służba Zdrowia
  • Ośrodek Pomocy Społecznej
  • Organizacje pozarządowe

Listę placówek i instytucji zajmujących się pomocą osobom doświadczającym przemocy znajdziesz w zakładce „gdzie szukać pomocy?”.

Jeśli jesteś świadkiem krzywdzenia dziecka:

  • Pamiętaj, że przemocą są nie tylko akty agresji, przynoszące przemoc fizyczną, nie tylko siniaki, zadrapania, oparzenia, Przemoc to także zaniedbywanie i niezaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka, które prowadzi do cierpienia
  • Zgłoś się do szkoły, do której uczęszcza dziecko. Przedstaw dyrekcji lub pedagogowi szkolnemu swoje podejrzenia, opowiedz o swoich obserwacjach
  • Jeśli problem dotyczy małego dziecka, zgłoś swoje podejrzenia w ośrodku zdrowia, gdzie przyjmuje lekarz pediatra. Specjalista może, przy okazji bilansu lub konsultacji, dokonać oględzin dziecka pod kątem przemocy fizycznej i psychicznej

Przemoc domowa jest zjawiskiem, które dotyka wielu ludzi. Osoby, które raz doświadczyły przemocy ze strony swojego partnera, prawdopodobnie doświadczy jej ponownie. Gdy podejrzewasz, że twoja przyjaciółka/przyjaciel lub osoba z rodziny doświadcza przemocy domowej, możesz pomóc. Oto co powinieneś i możesz zrobić dla tych osób.

Daj do zrozumienia jej lub jemu, że niepokoisz się o ich bezpieczeństwo. Rozmawiaj.
Postaraj się potwierdzić swoje przypuszczenia i pomóż rozpoznać objawy przemocy domowej. Powiedz, że widzisz co się dzieje i chcesz pomóc. Pomóż im zrozumieć, że to co ich spotyka nie jest normalne i że zasługują na zdrowy, wolny od przemocy związek.

Przekonaj ich, że znajdują się w bardzo trudnej i niebezpiecznej sytuacji.
Spróbuj uświadomić swojemu przyjacielowi/przyjaciółce lub osobie z rodziny, że przemoc to nie ich wina. Zapewnij że nie są sami z tym problemem i istnieje możliwość skorzystania z pomocy i wsparcia.

Udziel wsparcia.
Wysłuchaj i pamiętaj, że tej osobie może być bardzo trudno mówić o swoich problemach. Daj do zrozumienia, że jesteś blisko i możesz pomóc. Osoby doświadczające przemocy potrzebują kogoś kto wysłucha i przede wszystkim uwierzy im.

Nie osądzaj.
Uszanuj ich decyzję. Jest wiele powodów dla których osoby doświadczające przemocy decydują się na pozostanie w tym związku. Ona/on może jeszcze wiele raz rozstawać się, a później wracać do swojego partnera. Nie krytykuj tych decyzji i nie próbuj osądzać, ponieważ możesz stracić ich zaufanie. Twoje wsparcie będzie im nadal potrzebne.

Zachęć ich do wychodzenia z domu i spędzania więcej czasu z przyjaciółmi i rodziną.

Jeśli zdecydują się zakończyć związek, nie przestawaj okazywać wsparcia.
Nawet jeśli w tym związku była przemoc, to osoby te wciąż mogą czuć się osamotnione. Będą potrzebowali trochę czasu aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji i konieczne będzie udzielenie wsparcia w tym okresie.

Zachęcaj do porozmawiania o problemie z osobami, które mogą udzielić specjalistycznych porad np. psychologa lub doświadczonego terapeuty. Tylko profesjonalni doradcy mogą udzielić koniecznej pomocy osobie doświadczającej przemocy. W dziale Pomoc na Woli znajdziesz miejsca, w których można otrzymać specjalistyczną pomoc.

Pamiętaj, że nie możesz ich „uratować”.
Nawet jeśli ciężko jest patrzeć na cierpienie osoby na której ci zależy, to ostatecznie tylko osoba, która doświadcza przemocy może zadecydować, że chce coś z tym zrobić. Ważne jest aby udzielać wsparcia i starać się zapobiec sytuacjom stosowania wobec niej przemocy.

 

Materiał pochodzi ze strony www.przemoc.wola.waw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


siedem − = 6

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>